Rachunkowość dla początkujących – zacznij od biura rachunkowego!

W momencie zakładania własnej działalności zastanawiamy się w jaki sposób poprowadzić swoją księgowość. Często nie mamy o tym pojęcia, albo jest ono znikome. Na szczęście istnieją biura rachunkowe, które nam w tym pomogą i jednocześnie rozwiążą nasz problem.

Sporo firm podejmuje decyzję o zatrudnieniu własnej księgowej, która będzie na miejscu w firmie. Wiąże się to nie tylko z kosztami zatrudnienia kolejnego pracownika, ale również z przygotowaniem dla niego stanowiska pracy. Drugą sprawą są ciągle zmieniające się przepisy, w związku z czym taki pracownik powinien często przechodzić różnego rodzaje kursy i szkolenia, które uaktualnią jego wiedzę. Poza tym ciężko znaleźć osobę, która specjalizuje się jednocześnie w księgowości oraz kadrach i płacach, jeśli nam się uda, to bardzo dobrze, jeśli nie, musimy zatrudnić już dwóch pracowników. Natomiast jeśli chcemy prowadzić księgowość samodzielnie, musimy liczyć się nie tylko z poszerzaniem swoich kwalifikacji i wiedzy, ale również ze stratą cennego dla przedsiębiorcy czasu. Na pomoc przychodzą nam właśnie biura rachunkowe.

biuro-rachunkowe

Do działań biura rachunkowego należą między innymi:

  • Prowadzenie ksiąg rachunkowych i dowodów księgowych, zachowując chronologię i systematykę;
  • Ustalanie i sprawdzanie stanu aktywów i pasywów, oraz ich wycena;
  • Tworzenie sprawozdań finansowych;
  • Gromadzenia i przechowywania dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji związanej z księgowością.

skorszytyBiura rachunkowe załatwiają nie tylko rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Urzędem Skarbowym czy Głównym Urzędem Statystycznym, ale również proponują bieżące doradztwo. Swoją pracą pomagają klientowi, ściągając z niego potrzebę komunikowania się z różnymi organami. W biurach rachunkowych spotkamy osoby wykwalifikowane, dzięki czemu działają często szybciej i efektywniej niż samodzielny pracownik. Na korzyść biura rachunkowego przemawia również odpowiedzialność a błędy księgowe. Co to oznacza? W przypadku błędów pracodawca może obciążyć swojego pracownika, tylko do wysokości trzykrotnego wynagrodzenia. Jeśli chodzi o biura rachunkowe to pracodawca, który podpisał z nimi umowę może żądać zwrotu kosztów za całe powstałe szkody. Przed tym jednak musi upewnić się, czy danej biuro ma ważne ubezpieczenie OC, które zagwarantuje zwrot pieniędzy za powstałe szkody. Wówczas nie tylko minimalizujemy ryzyko, ale unikamy negatywnych konsekwencji.

Korzystanie z usług biur rachunkowych to znakomite rozwiązanie szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać, aby wybrać rzetelnego partnera dla swojej księgowości, gdyż odpowiedzialność końcowa szczególnie przed Urzędem Skarbowym i innymi podmiotami ponosi zawsze nasza firma.