Jednolity Plik Kontrolny – co powinieneś o nim wiedzieć

Jednolity Plik Kontrolny w skrócie JPK to rewolucyjne oraz nowe rozwiązanie dla przedsiębiorstw dotyczące ich systemów finansowo-księgowych. Wprowadzenie JPK jest obowiązkowe i zwiększy obowiązek firmy wobec organów podatkowych, co za tym idzie pozwoli fiskusowi na większą kontrolę działalności firmy.

Dla dużych firm obowiązek ten wszedł już 1 lipca 2016 r. natomiast małe i średnie przedsiębiorstwa będą nim objęte od 1 stycznia 2017 r. – w zakresie ewidencji VAT, a mikroprzedsiębiorstwa od 1 stycznia 2018 r.

Czym tak naprawdę jest Jednolity Plik Kontrolny? Jest to zbiór danych stworzony z systemów informatycznych przedsiębiorstw dzięki bezpośredniemu eksportowi danych. Dane te podzielone są na siedem struktur  takich jak: 1 – księgi rachunkowe, 2- wyciągi bankowe, 3 – magazyn, 4 – ewidencje zakupu i sprzedaży, 5 – faktury VAT, 6 – podatkowa księga przychodów i rozchodów, 7 – ewidencje przychodów. Czyli wszystko to, co zawiera informacje o operacjach gospodarczych za danych okres przesyłane jest do organów podatkowych lub organów skarbowych.

Przekazywanie danych na żądanie organów skarbowych lub podatkowych w postaci elektronicznych odbywa się za pomocą informatycznych nośników danych lub środków komunikacji elektronicznej z możliwością utworzenia ich z programów informatycznych używanych przez przedsiębiorstwa.

Głównym celem wprowadzenia JPK jest zautomatyzowanie procesu wyszukiwania danych potrzebnych do kontrolowania i sprawdzania konkretnego podatnika. Poprzednie rozwiązania, czyli formy papierowe bądź pliki PDF przy weryfikacji i kontroli zajmowały bardzo dużo czasu. Nowe rozwiązanie dzięki plikom z ksiąg podatkowych czy innych dokumentów księgowych pomoże organom wyszukać konkretne informacje takie jak na przykład transakcje z konkretnym podmiotem gospodarczym.

Podstawowymi korzyściami płynącymi z wdrożenia JPK jest skrócenie czasu kontroli oraz obniżenie kosztów. W większości przypadków przesłanie pliku będzie odbywało się w ramach czynności sprawdzających gdzie nie będzie potrzebna już kontrola. Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego umożliwi również sprawdzanie i monitorowanie prac księgowych. Dzięki nowemu systemowi można będzie przekazać zastawienie faktury w formacie XML, a ich księgowanie będzie zautomatyzowane.

Więcej informacji o Jednolitym Pliku Kontrolnym znajdziesz we wpisie na naszym blogu:

http://tax-bonus.com.pl/jpk-jednolity-plik-kontrolny-cz-1/