nowoczesna łazienka kompaktowych rozmiarów

Jak urządzić wąską łazienkę?

Gdy łazienka w naszym domu lub mieszkaniu jest wyjątkowo wąskim pomieszczeniem, konieczne jest wykazanie się niemałą kreatywnością. Nie oznacza to jednak, że urządzenie wąskiej łazienki nie jest możliwe. Co więcej, z pewnością nie jest to zadanie, z którym nie możemy poradzić sobie samodzielnie.

Kolorystyka i jej znaczenie

wnętrze bardzo wąskiej łazienkiO tym, że kolorystyka, w jakiej utrzymane jest pomieszczenie, nie pozostaje bez znaczenia, wie chyba każdy. Trudno jednak o przestrzeń, w której jej rola jest równie duża, co w wąskiej łazience. Każdy wie, że ciemniejsze odcienie sprawiają, że wnętrze robi wrażenie bardziej ciasnego, w szerokich pomieszczeniach nie jest to jednak aż tak widoczne jak tam, gdzie jest wąsko od samego początku. Jeśli więc zastanawiamy się nad kolorami podłogi, ścian oraz poszczególnych elementów armatury łazienkowej, musimy pogodzić się z tym, że nasz wybór nie będzie przesadnie duży. Z pewnością jednak znakomicie sprawdzą się nie tylko biel i beże, ale również odcienie szarości oraz pastele.

Oczywiście, efekt kolorystyczny można pogłębić odwołując się do kilku sprawdzonych tricków. Tu warto wspomnieć choćby o znaczeniu luster sprawiających, że pomieszczenia zyskują optyczną głębię. W wąskiej łazience dobrze jest także wstawiać na geometryczne wzory. Te skutecznie odwracają uwagę od niewielkiej, często niemal klaustrofobicznej przestrzeni. Stawiając na jasne kolory można osiągnąć także inny cel, który często jest uważany za niemożliwy do przecenienia. Można stworzyć przestrzeń nie tylko optycznie szerszą, ale również wizualnie czystszą, a tym samym bardziej przytulną.

W wąskich łazienkach nie trzeba obowiązkowo stawiać ani na płytki ścienne, ani na jednokolorowe ściany. To pomieszczenia, w których znakomicie sprawdzi się również fototapeta. Powinna być ona dobrana z pewną starannością, jeśli więc podobają się nam przede wszystkim wyraziste i bardziej intensywne wzory, najlepszą opcją będzie umieszczenie ich na węższej ze ścian.

Co umieścić w wąskiej łazience?

Jeśli zależy nam na tym, aby wąska łazienka była nie tylko funkcjonalna, ale również wygodna, najprawdopodobniej musimy pogodzić się z tym, że umieszczenie w tym pomieszczeniu wanny wcale nie musi być dobrym pomysłem. Kabina prysznicowa zajmuje znacznie mniej miejsca, a postawienie na taką wykonaną z przezroczystego szkła sprawia, że będzie ona niemal niewidoczna. Wanna może zająć znacznie więcej przestrzeni dodatkowo zawężając ją. Sama w sobie nie będzie zbyt szeroka, a przeciśnięcie się obok niej może się okazać dość problematycznym zadaniem. Także wybór samej kabiny prysznicowej powinien być przemyślany. Osoby ceniące sobie wysoki brodzik powinny zastanowić się, czy rzeczywiście będzie on odpowiednim rozwiązaniem. Może się przecież okazać, że lepszą opcją będzie odpływ zainstalowany bezpośrednio w podłodze.

modern small bathroom interior design

Tam, gdzie tylko jest to możliwe, warto też stosować podwieszane elementy wyposażenia łazienki. Pozwoli to na zwiększenie powierzchni podłogi, to zaś sprawi, że pomieszczenie nie będzie sprawiało wrażenia zastawionego sprzętami.