dentysta w pracy

Co to jest bonding zębów?

Gdy mówimy o problemach z naszymi zębami, przeważnie w pierwszej kolejności wspominamy o próchnicy oraz o ich mało atrakcyjnym odcieniu. Nie są to jednak jedyne bolączki, na jakie uskarżają się pacjenci. Także zęby nierówne, ukruszone i pęknięte są nam w stanie spędzać sen z powiek. Na szczęście problem, choć poważny, nie może być zaliczany do tych, których nie da się rozwiązać. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest bonding zębów, warto więc dowiedzieć się więcej na temat tej nieinwazyjnej metody.

Bonding – podstawowe informacje

Bonding zębów według definicji ze strony https://ochotanausmiech.pl/bonding-zebow-warszawa/ jest rozwiązaniem znajdującym zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia ze stosunkowo niewielkimi problemami. To ciekawa alternatywa zarówno dla licówek, jak i dla szeregu innych zabiegów, które wiążą się z koniecznością ingerencji w szkliwo. Dzięki bondingowi można więc przywrócić zębowi jego pierwotny wygląd nie ingerując w jego strukturę. Oczywiście, również w tym przypadku konieczna jest preparacja zęba, jest ona jednak na tyle drobna, że łatwo można się z nią pogodzić. Kluczem do sukcesu wydaje się w tym wypadku materiał kompozytowy. To właśnie on, w trakcie trwania zabiegu, łączy się z naturalnymi tkankami twardymi zęba.

Czy bonding jest skuteczny? Eksperci nie mają co do tego wątpliwości. Podkreślają jednak również, że skuteczność zabiegu nie zawsze jest taka sama. Kluczowe znaczenie odgrywają w jego wypadku zdolności manualne lekarza. Im są wyższe, tym lepiej, bonding nie jest więc zabiegiem, który można wykonać w dowolnym miejscu licząc na spektakularne efekty.

Bonding – jak to wygląda w praktyce?

Materiały kompozytowe, które są obecnie stosowane, mogą znakomicie naśladować prawdziwe uzębienie. Zasługują na uwagę także dlatego, że ich wytrzymałość jest bez porównania wyższa od tej, z jaką mieliśmy do czynienia do tej pory. To właśnie dlatego bonding jest nie tylko zabiegiem pozwalającym na odbudowanie zębów, ale również jednym z tych, które sprawiają, że cel ten można osiągnąć już podczas jednej wizyty.

Pierwszym krokiem niezmiennie pozostaje dokładne oczyszczenie powierzchni zęba. Już na tym etapie przydaje się współpraca z doświadczonym stomatologiem z Warszawy, bo formowanie zęba, który nie nadaje się do tego zabiegu, może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Kolejnym krokiem jest wytrawienie preparowanej części zęba przez kwas oraz jej płukanie. Dopiero w tym momencie można uznać, że powierzchnia jest przygotowana do tego, aby nałożyć na nią żywicę. Jej kolor nie zawsze jest taki sam. Dobiera się go indywidualnie, aby był możliwie jak najbardziej zbliżony do koloru zębów pacjenta. Ostatnim etapem zabiegu jest naświetlenie zaaplikowanego materiału z wykorzystaniem lampy stomatologicznej.

Bonding – trwałość zabiegu

Osoby, które zastanawiają się nad bondingiem powinny mieć świadomość tego, że zabieg nie cieszy się opinią przesadnie trwałego. Dość szybko może dochodzić nie tylko do przebarwień, ale również do pierwszych uszkodzeń. Nic więc dziwnego, że mamy do czynienia z metodą, która wymaga regularnego powtarzania. Szacuje się, że kompozyty mogą wytrzymać od czterech do pięciu lat. Czas ich pozostawania w dobrej kondycji ulega skróceniu, gdy nie odżywiamy się prawidłowo. Kompozytom nie służą też czynniki zewnętrzne, a w niektórych przypadkach – skład śliny.